Bezpłatne leczenie bez pracy

Bezpłatne leczenie i brak pracy to bez wątpienia pewne komplikacje. Czy te komplikacje są na tyle duże, że bezpłatne leczenie nie jest możliwe? Odpowiedzi na to pytanie poszukajcie w tekście.

Brak pracy

Wiadomo, że utrata pracy nie była, nie jest i nigdy nie będzie niczym przyjemnym. Z tym, że należy zaznaczyć, iż zwracamy uwagę wyłącznie na kwestię finansową. Tymczasem sytuacja wygląda tak, że po utracie pracy tylko przez 30 dni możemy korzystać z darmowej pomocy lekarskiej (w sumie tutaj też mamy aspekt finansowy). Są jednak od tej reguły wyjątki. Prawo chroni osoby starające się o przyznanie renty czy też emerytury, osoby starające się o zasiłek chorobowy lub rehabilitacyjny oraz kobiety w ciąży.

Co zrobić, aby kontynuować możliwą darmową opiekę zdrowotną?

Zacznijmy od tego, że w żadnym wypadku nie można powiedzieć o sytuacji bez wyjścia. Wyjście jak najbardziej jest. Najprostszym rozwiązaniem jest dokonanie rejestracji w urzędzie pracy. W ten sposób zyskujemy status bezrobotnego a każdy bezrobotny podlega darmowym świadczeniom zdrowotnym. Warto podkreślić, że w sytuacji kiedy utrata pracy miała związek ze zlikwidowaniem działalności gospodarczej, konieczne jest dołączenie zaświadczeń z ZUS. Zaświadczenia te mają dotyczyć okresów opłacania przez ciebie składek na ubezpieczenia społeczne. Sprawdź szczegóły na signal-iduna.pl.

Rejestracja w urzędzie pracy to nie obowiązek

Jak wszyscy doskonale wiemy, rejestracja w urzędzie pracy nie była i nie jest obowiązkiem. Jeśli więc z jakichś przyczyn nie chcemy rejestrować się w urzędzie, należy postawić na alternatywne rozwiązanie. Można wyróżnić dwa rozwiązania:

  • znalezienie pracy, która będzie gwarantować nam darmową opiekę zdrowotną
  • podpisanie umowy z NFZ

Sytuacja numer jeden jest raczej absolutnie jasna więc możemy skupić się na przypadku numer dwa. Otóż, nie w każdym przypadku praca zapewnia nam darmowe świadczenie zdrowotne. W takiej sytuacji możemy się po prostu zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia. Nie jest to zbyt często spotykane, ale pamiętajmy, że większość ludzi nie nie musi zastanawiać się nad takim krokiem.

1 Star2 Stars (+7 ocena, 4 głosów)
Loading...

Autorem tego bloga jest Marek

Jestem pasjonatem i zarazem wykwalifikowanym specjalistą branży ubezpieczeniowej. W wolnych chwilach czytam książki i uczę się grać na gitarze.