Umowa dzieło a ubezpieczenie społeczne

Nie wszyscy wiedzą, ale nie każda umowa rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. W dzisiejszym tekście skupimy się na umowie o dzieło. Można powiedzieć, że z perspektywy składek to umowa ta jest zdecydowanie najmniej korzystną.

Konkrety

Otóż, przechodząc do konkretów, umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Co za tym idzie, duże znaczenie ma to czy posiadamy dochody również z innych umów. Jeśli zarabiamy tylko i wyłącznie w związku z umową o dzieło, nikt nie odprowadza za nas jakichkolwiek składek. Odprowadzany jest tylko i wyłącznie podatek dochodowy, który ze względu na 50% koszty uzyskania przychodu wynosi tak naprawdę tylko 9%. Obowiązek ubezpieczenia ma miejsce wyłącznie w dwóch sytuacjach.

Sytuacja numer jeden jest taka, że umowa musi być zawarta z własnym pracodawcą. Drugi przypadek to wykonywanie umowy o dzieło na rzecz własnego pracodawcy.

Od razu powstaje pytanie, jakie składki są odprowadzane? Sprawa nie jest skomplikowana i wygląda tak, że we wspomnianych przypadkach pobiera się składki na następujące ubezpieczenia:

  • emerytalne
  • rentowe
  • chorobowe – dana osoba wcześniej miała swój tytuł do ubezpieczeń
  • wypadkowe
  • zdrowotne

Skądś to znamy, prawda?

Pozostałe informacje

Każda osoba powinna wiedzieć, że samo zawarcie umowy o dzieło nie stanowi podstawy do dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń (emerytalnego i rentowych). Taka możliwość ma miejsce tylko i wyłącznie w jednym przypadku. Chodzi o kontynuację ubezpieczeń w sytuacji gdy dana osoba wcześniej miała tytuł do ubezpieczeń. W takim wypadku bardzo ważny jest pewien 30-dniowy termin. Otóż, w ciągu 30 dni należy złożyć wniosek, który ma na celu kontynuowanie ubezpieczeń oraz samodzielne samodzielne opłacanie składki. Nie ma co ukrywać, że umowa o dzieło przekłada się na wiele różnych komplikacji. Można powiedzieć nawet, że mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Zwróćmy uwagę na to, że osoba zarejestrowana jako bezrobotna ma prawo do darmowych świadczeń zdrowotnych a osoba pracująca na umowie o dzieło już niekoniecznie. Więcej informacji znajdziesz na signal-iduna.pl.

1 Star2 Stars (+4 ocena, 2 głosów)
Loading...

Autorem tego bloga jest Marek

Jestem pasjonatem i zarazem wykwalifikowanym specjalistą branży ubezpieczeniowej. W wolnych chwilach czytam książki i uczę się grać na gitarze.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa