Umowa zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne

Co tu dużo mówić – nie wszyscy mają komfort w postaci umowy o pracę. Jak wygląda sytuacja w przypadku umowy zlecenia (weźmiemy pod uwagę aspekt ubezpieczenia zdrowotnego)? Jeśli nie wiecie, odpowiedzi na to pytanie szukajcie w tekście.

Pozory mylą

Nie ulega wątpliwości, że umowa zlecenie należy teraz do najpopularniejszych form zatrudnienia. Niezorientowane osoby mogłyby pomyśleć, że jest to bardzo korzystna forma współpracy. Tak się jednak składa, że niekoniecznie można to powiedzieć. Otóż, możemy powiedzieć o korzyściach tylko i wyłącznie z jednej strony – strony pracodawcy.

Kilka słów o umowie zleceniu

Bez zbędnego przedłużania przejdźmy do sedna sprawy. Otóż, każda umowa zlecenie objęta jest obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym (nie brakuje też ubezpieczenia emerytalnego oraz rentowego). Jest jeszcze pewna sytuacja kiedy dodatkowo zostajemy objęci ubezpieczeniem wypadkowym. Chodzi o przypadek, w którym zlecenie jest wykonywane w siedzibie firmy lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. We wszystkich innych przypadkach ubezpieczenie wypadkowe oraz umowa zlecenie nie mają żadnych punktów wspólnych.

Jeśli chodzi o zasiłek chorobowy to w przypadku umowy zlecenia mamy możliwość zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas.

Zapłata składek

Jako, że temat tekstu to ubezpieczenie zdrowotne, czas powiedzieć na temat zapłaty składek z tego tytułu. Kto odpowiada za to? Według przepisów obowiązek zapłaty składek leży na barkach każdego zleceniodawcy. Wyjątek od sytuacji ma miejsce tylko i wyłącznie wtedy, gdy zleceniobiorca to student/uczeń poniżej 26 roku życia. Taka osoba zawsze jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym przez swoją szkołę czy też uczelnie. W praktyce wygląda to tak, że pracodawca ma mniej pracy a zatrudniona osoba zarabia więcej. W ten sposób powiedzieliśmy już o wszystkim co było do powiedzenia. Poruszony temat nie powinien mieć już teraz jakichkolwiek niejasności.

1 Star2 Stars (+5 ocena, 3 głosów)
Loading...

Autorem tego bloga jest Marek

Jestem pasjonatem i zarazem wykwalifikowanym specjalistą branży ubezpieczeniowej. W wolnych chwilach czytam książki i uczę się grać na gitarze.